altın fiyatları

Bülten


BİLİŞİM SUÇLARI VE DAVALARI

Yazar2 12 Temmuz 2016 Diğer Yazıları

 

*Bilişim suçları, bilgisayar ve internet kullanımının artması ile doğru orantılı olarak artan ve özellikle de sosyal medya kullanımının da artması üzerine işlenen suçlar da artmış olup bu konuların hepsi ile ilgili düzenlemeleri içeren konulara bilişim hukuku dalını ilgilendirmektedir.

*Bilişim suçları hakkındaki Kanunlar genel olarak Türk Ceza Kanunu 243-246 maddeleri arasında yer almaktadır. Genel olarak kanunun yapısına bakıldığında;

*Bilişim Hukuku ülkemizde tam anlamıyla geliştiğini söylemek mümkün değildir. Teknoloji dünyasındaki gelişmeler son derece hızlı olduğunda kanun güncellemeleri sürekli günün gerisinde kalmaktadır. Bilgisayar dünyasındaki hızlı gelişmeler sonucunda bilişim suçları da farklı şekiller almakta ve her gün bir yeni bilgisayar suçu türemektedir. Mail hacklenmesi, Sosyal Madya Hesaplarının hacklenmesi, web sitelerinin hacklenmesi, internet üzerinden yapılan alışverişlerde ele geçirilen kredi kartı bilgilerinin kullanılması, hack yoluyla kişilerin bilgilerini çalarak başka hesaplara para aktarılması, internet üzerinden satış yapılan sitelerde dolandırıcılık yapılması gibi birçok hukuki sorunlar nedeniyle çeşitli bilişim davaları açılmaktadır. Artan e-ticaret hacmi karşısında bilişim suçlarının ilerleyen senelerde yasalarımızda çok daha önemli yer tutacağı açıktır. Yeni yapılacak yasal düzenlemeler ile birlikte Bilişim Hukukunun kapsamı gitgide genişleyecektir. Sosyal medya kullanımının yaygınlaşması, kişilerin sosyal medya paylaşımları, bu paylaşımların suç içeriği, internet üzerinden fikri hakları yapılan saldırılar, internet sitelerinde yapılan yayınlar gibi bir çok kavram yeni yeni mevzuatta yer almaktadır. Web sitelerinin kapatılması veya erişimin engellenmesi gibi seçenekler olsa da bu konularda yasakçı zihniyet yerine kurallara uygun kullanımın teşvik edilmesi daha uygun bir seçenek olacaktır..